تحصیل در کانادا، شرایط و چالش ها
صفحه اصلی اخبار تحصیل در کانادا، شرایط و چالش ها

تحصیل در کانادا، شرایط و چالش ها

بررسی شرایط تحصیل در کانادا 


کانادا از جمله کشورهایی است که به بهره گیری از سیستم آموزشی قدرتمند شهرت دارد. این سیستم آموزشی توسط مدیران ایالتی و یا استانی اداره می شود که علی رقم تفاوت های موجود در جنبه های اجرایی و عملیاتی، این سیستم به عنوان یک سیستم یکپارچه محسوب می شود. تحصیل در کانادا در تمامی پایه ها دارای یارانه دولتی است به گونه ای که به صورت میانگین شش درصد از تولید ناخالص ملی صرف آموزش می شود. در بین کشورهای عضو سازمان اقتصادی (OECD) و سازمان همکاری، کانادا بیشترین هزینه را در زمینه آموزش می کند. 
شاید بتوان یکی از اصولی ترین موارد را در دنیای امروز کانادا هزینه تحصیل در کانادا دانست که هر فرد دانش آموز و دانشجو در کانادا علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیلی باید هزینه های زندگی را نیز در نظر بگیرد. به دلیل وجود پیچیدگی ها و شرایط متفاوت پذیرش در دانشگاه ها و ایالت های مختلف، به خانواده هایی که برای ادامه تحصیل فرزندانشان در کانادا برنامه ریزی کرده اند، پیشنهاد می شود که از راهنمایی های مشاورین معتبر و افراد مطلع در این حوزه بهره بگیرند. چرا که بسیاری از داوطلبان برای ورود به دانشگاه ها به دلیل انتخاب و تصمیم نادرست و یا استفاده از مشورت های مشاوران غیرتخصصی که مشاوره ی نادرستی را  ارائه می دهند، نتوانسته اند در دانشگاه و یا رشته ی مورد علاقه ی خود پذیرفته شده و یا در این مسیر با مشکل مواجه شده اند.
یکی دیگر از راه های تحصیل در کانادا اینگونه است که بدون مجوز کامل به تحصیل در مقاطع مختلف پرداخت، اما این شیوه تنها شش ماه پاسخگوست و در صورت داشتن تمایل برای ادامه تحصیلات در کانادا باید به اخذ مدرک دائمی برای تحصیلی پرداخت .خیلی ها تصور می کنند که مجوز تحصیلی همان ویزای تحصیلی است،  در صورتی که مجوز تحصیلی اجازه ادامه تحصیل در کانادا با نام استادی پرمیت (Study Permit) می باشد که با ویزای تحصیلی متفاوت می باشد.
کانادا از جمله کشور هایی است که به مهاجران خود اجازه میدهد که از ابتدایی ترین پایه در مقطع ابتدایی تا پایان دانشگاه در این کشور به تصیل بپردازند. کانادا از پیشگامان گروه G8 در زمینه ارائه بورسیه تحصیلی از نظر سرانه سرمایه گذاری می‌باشد و همین باعث افزایش کیفیت تحصیلی آموزشگاه ها و موسسات آموزشی کانادا شده است. طبق آمار اداره مهاجرت کانادا، بیش از ۱۵۰ هزار دانشجو هر ساله برای ادامه تحصیل از کشورهای مختلف و در هزاران رشته ی تحصیلی به کانادا می‌آیند.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان
 امکان تحصیل در این کشور به دو زبان فرانسوی و انگلیسی وجود دارد. یک نکته بسیار مهم در خصوص تحصیل در کانادا را می توان سطح بندی دانش آموزان دانست که در هر ایالتی به صورت جداگانه انجام می شود اما تحصیل در مدارس از سن 5 تا 18 سالگی در همه ایالات یکسان است.

  •  مقطع ابتدایی سطح یک تا چهار پنج وشش را شامل می شود.
  • مقطع راهنمایی از سطح پنج تا هشت را شامل می شود که این موضوع به مدرسه و منطقه ی مورد نظر نیز بستگی دارد.
  • مقطع قبل از دبیرستان که دبیرستان مقدماتی نامیده می شود از سطح هفت الی نه می باشد که این سطح، محصلان را برای ورود به دبیرستان آماده می کند.
  • تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا از سطح 7 تا سطح 12 انجام می شود اما استان کبک به عنوان تنها متمایز این قانون تحصیل در مقطع دبیرستان را از سطح 7 تا سطح 11 انجام می دهد .

غالبا زمان تحصیل بین پنج تا شش ساعت می باشد و پیش دبستانی ها تقریبا نیمی از ساعت روز را تشکیل می دهند. مدارس از ماه سپتامبر (مهر ) شروع می شود و در ماه ژوئن (خرداد) به پایان می رسد. این در حالی است که بعضی از مدارس به صورت یکساله برنامه ریزی می کنند.

10 تا 14 هزار دلار مبلغی است که دانش آموزان خارجی در این کشور باید برای تحصیل در کانادا بپردازند که این موضوع در خصوص مدارس غیر دولتی افزایش هایی دارد که باید به آنها نیز توجه داشت. 


بعد از سپری شدن دوره ی دبیرستان، مقطع لیسانس و سپس فوق لیسانس و دکترا شروع می شود. ولی بسیاری از افراد امروزه با توجه به افزایش رشد بازار کار ترجیح می دهند که وارد دوره های کوتاه مدت در موسسه ها یا کالج ها بروند و مهارت های مربوط به بازار کار را در زمانی کوتاه یاد بگیرند.


تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

 

شورهای مختلف دنیا دارای قوانین متفاوتی برای اولین سال حضور در سیستم های آموزشی را برای دانش آموزان در نظر گرفته اند و کشور کانادا این موضوع را از سن 5 سالگی در نظر گرفته است. تحصیل کودکان در استان انتاریو و کبک یک سال زودتر شروع می شود. با توجه به قوانین آموزشی هر استانی، ممکن است که کودکستان اختیاری باشد. آموزش در خانه در سیستم آموزشی کشور کانادا یک سیستم قانونی می باشد اما شرایط متفاوتی دارد. 


 کودکان ۴ تا ۶ ساله در مهد کودک ها (kindergarten) آموزش می بینند و دوره ی ابتدایی نیز از ۶ سالگی آغاز می گردد. سنین ۶ تا ۱۲ سالگی در تمام مدارس کانادا در دوره ی ابتدایی و در مدارسی به نام (Elementary School) طبقه بندی می گردد. و دوره ی دبیرستان از سن ۱۳ تا ۱۸ سال می باشد و به دو بخش تقسیم می گردد :
Grade 8 to 12 در مدارسی تحت عنوان ( Secondary School یا Junior High School)
Grade 12 در مدارسی تحت عنوان High School


طبق یک قانون کلی در این کشور تحصیل در کانادا و در مدارس دارای 12 سطح مختلف میباشد. .دانش آموزان ۱۹۰ روز در طول سال تحصیلی به مدرسه می روند که این تعداد در استان کبک ۱۸۰ روز می باشد. یعنی از ماه سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد و در این موارد،استان های کبک و آبرتا و بریتیش کلمبیا متفاوت می باشند.
مدارس دولتی و خصوصی برای مقاطع دبستان و دبیرستان در کشور کانادا وجود دارد و برای رفع نگرانی خانواده در مورد نحوه ی تربیت و رشد و محل زندگی فرزدانشان درکشوری دیگر، شرایطی مانند تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن شرایطی برای نظارت اولیای دانش آموز بر فرایند تحصیلی،خوابگاه دانشجویی با امکانات مناسب و از این قبیل امکانات را فراهم می کنند. 
با توجه به اینکه کشور کانادا دارای شبکه های وسیعی از دانشگاه ها و کالج ها می باشد، بعضی از بهترین زمینه های آموزشی در مقطع دانشگاهی را ارائه می دهد. می توان مهمترین و یا اصلی ترین خدمتی که کشور کانادا برای مردم در نظر گرفته است را این موضوع دانست که در هر شهر و روستایی دانشگاه های دولتی و یا بین المللی وجود دارند. بنابراین مدارک اخذ شده از دانشگاه های کانادایی در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و معتبر می باشند. شروع سال تحصیلی دانشگاهی در کانادا از ماه سپتامبر و پایان آن ماه آوریل یا می می باشد و از دو ترم یا نیم سال تشکیل می شود. آن دسته از دروسی که دانشجویان در تابستان اخذ می کنند به عنوان دروس نیم سال سوم به حساب می آیند. کلاس‌های دانشگاه در تمام طول ترم برگذار می شوند.

------

تبلیغات در حوزه مهاجرت به کانادا حجم وسیعی از تبلیغات در این حوزه را در برگرفته است به گونه ای که همراه در دست کسانی که پخش تراکت را انجام میدهند. این گونه از تبلیغات را دیده ایم. در این مقاله تلاش داشتیم تا به بررسی چالش ها و شرایط تحصیل در این کشور بپردازیم . 


 

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

شرایط تحصیل در ترکیه

در طی سال های اخیر میزان مهاجرت به ترکیه به ویژه مهاجرت به استانبول با هدف ...