شرایط تحصیل در ترکیه
صفحه اصلی اخبار شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه به دلیل کیفیت بالای دانشگاه های ترکیه، هزینه های زندگی پاین تر نسبت به بسیاری از نقاط اروپا، همجواری با ایران و اشتراکات فرهنگی زیاد جزو بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل و اقامت تحصیلی ایرانیان محسوب می شود .در ترکیه گروه‌های قومی مختلفی با یکدیگر زندگی می‌کنند و دارای فرهنگی بسیار غنی است که به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه شناخته می شود و تحصیل در این کشور مزایای بسیار زیادی دارد. سیستم آموزشی دانشگاه‌ دارای سبکی مدرن است که به آموزش و پرورش ترکیه اعتبار بین‌المللی بخشیده است.

زبان آموزش در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکی است؛ در صورت عدم تسلط بر زبان های ترکی و انگلیسی، آموزش زبان برای هر دانشجوی پذیرفته‌شده ارائه می‌گردد و پس از کلاس‌های آماده‌سازی، انتقال به دپارتمان‌های دانشگاه صورت می‌گیرد.

استانداردهای آموزشی بالا در دانشگاه های ترکیه

در چند سال اخیر سطح آموزش های ارائه شده در دانشگاه های ترکیه از سطح استاندارد بالاتر بوده است. به همین دلیل رنکینگ دانشگاه های ترکیه با افزایش قابل توجهی رو به رو شده است. برخی از دانشگاه‌ های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند که دارای آموزش با کیفیت، اساتید موفق و سیستم آموزشی یکپارچه جهانی است.

با توجه به این مزایا، دانشجویان به راحتی می‌توانند گام های ترقی را طی کرده و برای زندگی و حرفه خود آماده شوند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هر دو، برای دانشجویان فرصت دسترسی آسان‌ به اطلاعات را فراهم می‌سازند و محیط آموزشی وسیع، راحت و مجهزی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. دانشجویان می‌توانند با استفاده از آزمایشگاه‌، کتابخانه‌، انجمن‌های دانشجویی، فعالیت‌های هنری و فعالیت‌های دانشجویی دیگر، تحصیلات عالی خود را در مکانی مدرن به اتمام برسانند.

 

مزیت های تحصیل در ترکیه

مدارک معتبر بین‌المللی دانشگاه های ترکیه

 

امروزه مدارک دانشگاه های ترکیه در سطح بین الملل از اعتبار بالایی برخوردار هستند و در برخی از دانشگاه های این کشور در میان دانشگاه ‌های معتبر جهان شناخته شده می باشند. همچنین دانشگاه‌‌ های ترکیه با ارائه‌ی مدرک بین الملل امکان تحصیل در مقاطع بالاتر را برای دانشجویان فراهم می کنند.

دانشگاه‌های این کشور بعد از برخی دانشگاه ‌های اروپایی در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارند و جالب است بدانید که این مراکز به منظور تبادل اطلاعات و ارتقای سطح علمی با دانشگاه‌های مطرح اروپا همکاری مستقیم دارند. بی تردید این موارد بر علاقمند شدن دانشجویان خارجی به تحصیل در ترکیه موثر بوده است. مدارک تحصیلی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند، در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا و جهان معتبر است.

از آنجایی که ارزش مدرک تحصیلی هر دانشگاه متفاوت است، دانشجویان می‌بایست آیین‌نامه ارزش مدرک تحصیلی را پیش از ورود خود مطالعه کنند تا ازامکان تحصیل با شرایط بهتری بهره‌مند شوند.

بورسیه تحصیلی و تحصیل مقرون به صرفه در ترکیه

یکی از بهترین شرایط تحصیل در ترکیه، بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی است. این بورسیه‌ها برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و دانشجویان پژوهشی تعریف شده‌اند و تمام دانشجویان غیر ترکی می‌توانند برای این بورسیه‌ها درخواست دهند. لازم به ذکر است که هر دانشجو می‌تواند تنها برای یک بورسیه درخواست دهد و طی درخواست خود لیستی از ۱۲ دانشگاهی که قصد بورس شدن به آن‌ها را دارد، ثبت کند. دانشجویان می‌توانند تنها ۶ دانشگاه خود را از بین شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر انتخاب کنند.

دانشجویانی که موفق به کسب بورسیه‌ی تحصیلی می‌شوند می‌توانند از امکانات زیر استفاده کنند که درباره‌ی هرکدام توضیحاتی ارائه خواهد شد.

  • کمک هزینه‌های تحصیلی اولین موردی است که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این کمک هزینه برای دانشجویان کارشناسی حدودا ۷۰۰ لیر، برای دانشجویان کارشناسی ارشد حدودا ۹۵۰، دانشجویان دکترا حدودا ۱۴۰۰ لیر و پژوهشی حدودا ۳۰۰۰ لیر است. لازم به ذکر است که مبالغ گفته شده ماهانه به دانشجویان پرداخت می‌شوند.
  • دانشجویان بورسیه می‌توانند در صورت تمایل به صورت رایگان از خوابگاه‌های دولتی که دانشگاه برای آن‌ها در نظر گرفته است، استفاده کنند.
  • هزینه‌های آموزشی و بهداشتی و درمانی و آموزش زبان ترکی برای دانشجویان بورس توسط دولت ترکیه پرداخت می‌شود.
  • دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه‌ی کشور ترکیه می‌شوند، کمک هزینه‌ی مسافرت برای ورود به کشور ترکیه برای آغاز دوران تحصیل و خروج از کشور ترکیه، بعد از فارغ التحصیلی را دریافت خواهند کرد.

اما در کل باید به این موضوع توجه داشت که، هزینه‌ی تحصیل در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورها کم‌تر بوده و این هزینه‌ها برای دانشجویان خاورمیانه مقرون به صرفه‌تر است. ترکیه کشوری است که در صدد بهبود روابط بین الملل خود است و از این رو به بورس دانشجویان از سایر کشورها می‌پردازد تا علاوه بر بهبود روابط، باعث ارتقای رنکینگ دانشگاه‌های خود شود.

ترکیه برای دانشجویان ممتازی که برای تحصیل در این کشور درخواست می‌دهند، شرایط ویژه‌ای در نظر می‌گیرد. این دانشجویان علاوه بر این که می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند، از امکانات آموزشی رایگان، بهداشت و درمان رایگان و حتی برگزاری دوره‌های زبان ترکی ویژه‌ی آنان بهره‌مند می‌شوند.

دانشجویان محصل در این کشور، می‌توانند از کمک هزینه‌هایی مانند وام‌های دانشجویی استفاده کنند و با استفاده از امکانات موجود در این کشور هزینه‌ی زندگی را کاهش دهند. اخیراً در برخی از دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان خوابگاهی، امکاناتی فراهم شده است که باعث می‌شود دانشجویان به تحصیل رایگان در ترکیه نزدیک‌تر شوند.

برای مثال دانشجویان خوابگاه‌ها می‌توانند از تخفیف بلیت‌های حمل و نقل عمومی تا ۵۰ درصد استفاده کنند و همچنین با بهره گرفتن از بیمه‌های موجود در ترکیه، از پرداخت هزینه‌های درمانی معاف شوند. یکی از مهم‌ترین عواملی که به کاهش هزینه‌های دانشجویی کمک می‌کند.

بورس تحصیلی در استانبول

کیفیت و دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی در ترکیه برا دانشجویان

با استفاده از امکانات حمل و نقل عمومی از جمله مترو، تراموا، اتوبوس، تاکسی شراکتی (کورسی) و سامانه اتوبوس‌های تندرو جابه‌جایی از مکانی به مکانی دیگر بسیار آسان است. دانشجویان می‌توانند از کارت‌های تخفیف برای حمل و نقل داخل شهری استفاده کنند و هزینه‌های حمل و نقل عمدتا بسیار ارزان است.

اقامت در خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

خوابگاه‌ها در ترکیه بسته به شرایط دانشگاه، به صورت مشترک یا اختصاصی ارائه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها از امکاناتی مانند آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی، مبلمان و سایر وسایل اساسی برخوردارند. همچنین برخی از دانشگاه‌های این کشور علاوه بر خوابگاه، آپارتمان‌هایی را نیز برای اسکان دانشجویان در نظر می‌گیرند. در صورتی که تمایل به اسکان در هیچ یک از محل‌های مشخص شده توسط دانشگاه ندارید، می‌توانید اقدام به اجاره‌ی مسکن دانشجویی کنید.

خوابگاه‌ها برای دانشجویان تمامی مقاطع در نظر گرفته شده است و در ظرفیت‌های تک نفره، دو نفره و چهار نفره وجود دارند. خوابگاه های دولتی ارزان ترین محل برای اقامت دانشجویان هستند. دانشجویان متقاضی این خوابگاه‌ها، باید از طریق وب سایت سازمان خوابگاه‌های ترکیه KYK درخواست خود را ثبت کنند. خوابگاه‌های دولتی برای ۴ یا ۶ نفر ارائه می‌شوند. اما خوابگاه‌های دولتی ظرفیت محدودی دارند و امکانات آن‌ها نسبت به خوابگاه‌های خصوصی کم‌تر است؛ از این رو دانشجویان بین الملل معمولاً خوابگاه‌های خصوصی را برای اسکان انتخاب می‌کنند. ظرفیت اتاق‌های این خوابگاه‌ها برای ۱ تا ۴ دانشجو است و قیمت ماهانه‌ی آن‌ها چیزی در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ لیر تخمین زده می‌شود.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه از دانشگاه‌های این کشور می‌شوند، می‌توانند در خوابگاه‌های دولتی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، به صورت رایگان اقامت کنند.

 

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در ترکیه

کادر پزشکی و بیمارستانی ترکیه از سطح بالایی برخوردار است و معمولاً در این مراکز به زبان انگلیسی صحبت می‌شود. همه‌ی دانشگاه‌های ترکیه دارای خدمات رایگان در مراکز پزشکی خود هستند. این مراکز درمان‌های اورژانسی و مشاوره‌هایی در زمینه‌های درمانی و بهداشتی ارائه می‌دهند. با این حال چون خدماتی مانند بستری شدن یا خدمات درمانی خاص در مراکز موجود در دانشگاه‌ها ارائه نمی‌شود، ترکیه سیاست بیمه‌ی درمانی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است.

اطلاعات تمامی دانشجویانی که بیش از ۶ ماه مشغول به تحصیل در ترکیه هستند، در موسسه امنیت ملی ترکیه ثبت می‌شود. با این حال دانشجویان در حال تحصیل با در دست داشتن مجوز اقامت، پاسپورت معتبر و کارت دانشجویی باید اقدام به ثبت نام در بیمه‌ی سلامت و سازمان تأمین اجتماعی ترکیه نمایند. بیمه‌ی سلامت این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا با پرداخت ۲۰ درصد از هزینه‌ها، داروهای مورد نیاز خود را تهیه کنند. بسیاری از بیمارستان‌های ترکیه دارای قرارداد با این بیمه‌ها هستند که دانشجویان تنها بخشی از هزینه را پرداخت می‌کنند که این هزینه‌ها تقریبا رایگان یا بسیار کم است.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در ترکیه

به تازگی امکان کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین الملل فراهم شده است. البته در این زمینه برای دانشجویان سال اول محدودیت‌هایی وجود دارد به این صورت که آن‌ها ملزم هستند که سال اول خود را به پایان برسانند و از سال دوم به بعد با کسب مجوز کار در حین تحصیل، کار کنند. کارهای پاره وقت و دانشجویی تا زمانی که دانشجو انصراف نداده باشد، می‌توانند انجام شوند. به محض انصراف یا فارغ التحصیلی دانشجو، ویزای تحصیلی او باطل شده و باید به کشور خود بازگردد و چنان‌چه قصد ادامه‌ی کار در ترکیه را داشته باشد، باید درخواست ویزای کار دهد تا دوباره مجوز ورود به ترکیه را دریافت کند.

مهمان‌نوازی و روابط دوستانه مردم ترکیه

جمعیت جوانان در ترکیه بسیار زیاد است و به دلیل پذیرش سریع خارجی‌ها و ارائه تمام امکانات موجود برای راحتی هرچه بیشتر آنها، به کشوری خاص تبدیل شده‌است. مهمان‌نوازی تُرک‌ها حتی در ادبیات جهان ذکر شده است، در عین حال صداقت و صمیمیت آنها نیز همیشه در بالاترین سطح بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

فرایند اخذ اقامت در کشورهای خارجی متناسب با کشور هدف دارای پیچیدگی ها و مشک...